sobota, 28 października 2017

Chalcedon aqua i jadeity

"Nazwa Chalcedon stosowana jest dwojako: zarówno do określenia całej grupy kwarców mikrokrystalicznych (np. Agat, Chalcedon właściwy, Chryzopraz, Jaspis, Karneol, Krzemień, Onyks), jak i do jego niebieskobiałoszarej, bardzo popularnej odmiany, czyli Chalcedonu właściwego. Chalcedon właściwy w stanie naturalnym jest matowy i ma woskowy połysk. Składa się z mikroskopijnych równoległych włókienek. Jest porowatym minerałem, stąd bardzo łatwo daje się barwić. Na rynku dostępne są Chalcedony w kilkudziesięciu barwach, oczywiście wszystkie sztucznie zabarwione przez człowieka. Jedyny wyjątek to Chalcedon Chromowy pochodzący z Zimbabwe, którego naturalne zielone zabarwienie spowodowane jest domieszkami chromu.
W polerowanych okazach Chalcedonu występuje słaby efekt opalescencji. Obok koloru niebieskiego, mlecznego i szarego pojawiają się kolory fioletu bądź różu.
Chalcedon już w Starożytności wykorzystywany był do rzeźbienia najróżniejszych figurek, biżuterii, pieczęci, portretów i amuletów. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od starożytnego miasta Chalcedon położonego nad Zatoką Bosfor w Azji Mniejszej.


Właściwości:
Energia Chalcedonu umożliwia równowagę między naszym umysłem (myśli i intencje) a ciałem (mowa, zachowanie, zdrowie). Szczególnie zalecany jest osobom nieśmiałym, nadmiernie skromnym, mającym trudności z siłą przebicia, łatwo ulegającym wpływom oraz wrażliwym na krytykę innych. Często są to osoby wybitnie uzdolnione i inteligentne, które mają problemy z wybiciem się wśród tłumu z obawy przed oceną ich błędów czy niedoskonałości. Takie osoby potrzebują wewnętrznej transformacji i zmiany własnych „słabości” w silne cechy charakteru; stanu melancholii - w momenty twórczej kreatywności, skromności - w tajemniczą i przyciągającą subtelność; wrażliwości - w dobroczynne niesienie pomocy innym; lęku przed publicznym wypowiedzeniem swojej opinii - w trafną i obiektywną ocenę każdej sytuacji (gdyż to do tej pory robiły tylko w myślach). Takim osobom wystarczy odrobina wiary w siebie, silna motywacja wewnętrzna i umiejętność zadbania o własne potrzeby w pierwszej kolejności. Reszta - asertywność, łatwość nawiązywania kontaktów z innymi i sukces przedsięwzięć - będą naturalną konsekwencją tej transformacji.
Chalcedon ma także właściwości harmonizujące otoczenie - zapewnia równowagę i porządek zarówno w umyśle jak i pracy - systematyzując ją. Może także pomóc w skutecznej nauce języków obcych. Umożliwia pozytywne rozwiązanie spraw sądowych i innych związanych z prawem i sprawiedliwością."

  informacja pochodzi z: http://pasion.com.pl/pl/kamienie/30-chalcedon
                                                    


                                                                      *   *   *
                              
                           cyt." Nigdy nie pozwól,by osoba dla której jesteś opcją,
                                                 była dla ciebie priorytetem..."
 
                                                                     *   *   *
                        Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy tu jeszcze zaglądają!!!
                                   
                                                                     *   *   *

                                
                                                                          *   *   *

2 komentarze:

  1. Śliczny, delikatny i elegancki :-) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Wreszcie się doczekałam ;) Wisior z chalcedonem i jadeitami jest przepiękny! Warto było na niego czekać :)

    OdpowiedzUsuń